Zegarki automatyczne – czym się różnią od mechanicznych i kwarcowych?

Zegarki mechaniczne, czyli nakręcane ręcznie, są uważane za klasykę sztuki zegarmistrzowskiej i najbardziej cenione. Obok nich istnieją także zegarki automatyczne, których zasada działania jest podobna – sprężyna wytwarza energię, która wprawia w ruch koła zębate mechanizmu, a te z kolei poruszają wskazówki. Jaka jest więc różnica?

Otóż w zegarku automatycznym nie jest konieczne ręczne nakręcanie go – po prostu zegarek nakręca się sam, gdy jesteśmy w ruchu (spacerujemy, biegamy, czy nurkujemy). Zegarki kwarcowe są z kolei napędzane baterią.

ZEGARKI DO ZADAŃ SPECJALNYCH

Zegarkami do zadań specjalnych można nazwać zegarki automatyczne. Dlaczego? Automatyczny mechanizm jest stosowany w czasomierzach, w których z jakichś względów jest utrudnione nakręcanie ich. Zegarki automatyczne są przystosowane na przykład do nurkowania. Najlepszym przykładem są Longines Automatic z linii HydroConquest –niezwykle wytrzymałe czasomierze  przystosowane do używania ich nawet na dużych głębokościach. Oto kilka cech, którymi charakteryzuje się Longines Automatic, a które sprawiają, że sprawdza się on w ekstremalnych warunkach i jest przeznaczony dla osób ze sportowym zacięciem:

  • odporne na zarysowania szafirowe szkło
  • wodoszczelność do 30 barów
  • zakręcany dekiel
  • zakręcana koronka
  • obrotowa luneta
  • chronograf.

Poza doskonałymi parametrami technicznymi Longines Automatic jest zegarkiem zrobionym z dużym wyczuciem estetycznym i, mimo że jest czasomierzem sportowym, to na pewno swoim wyglądem zachwyci nawet najwybredniejszych.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *