Zegarek kieszonkowy, czyli popularna „cebula”

Zegarek kieszonkowy swoją formą do dziś budzi zachwyt. Jest niebanalnym i oryginalnym dodatkiem, który świadczy o wysublimowanym guście właściciela. Taki zegarek dodaje elegancji, a współcześnie ekstrawagancji w dobrym tonie – jest sposobem na wyróżnienie się z tłumu.

Mimo iż pierwsze zegarki kieszonkowe powstały dawno temu (w XVI w.), to aż po dziś cieszą się popularnością. Budzą szerokie zainteresowanie i są doskonałym prezentem oraz pamiątką.

KOPERTA PLUS DEWIZKA – JAK NOSIĆ ZEGAREK KIESZONKOWY?

Zegarek kieszonkowy składa z zakrywanej dekielkiem koperty i z dewizki, czyli łańcuszka zakończonego kółkiem. Budowa zegarka jest odpowiedzią na to, jak nosić zegarek kieszonkowy. Tradycyjnie był on noszony do eleganckich strojów, np. garniturów. W tym przypadku zegarek umieszczało się w specjalnej małej kieszonce kamizelki, a kółeczko na końcu łańcuszka przyczepiało się do drugiego od góry guzika kamizelki. W przypadku fraka – zegarek umieszczało się w wewnętrznej kieszeni, a dewizka była przyczepiona do lewego górnego guzika.

ZEGAREK KIESZONKOWY W WYDANIU WSPÓŁCZESNYM

Elegancki strój w postaci garnituru z kamizelką czy fraka nie jest raczej strojem codziennym. Nie oznacza to, że odpowiedzią na pytanie: jak nosić zegarek kieszonkowy? jest tylko wyżej opisany sposób. Ten typ zegarka z powodzeniem można nosić – mimo jego niezmieniającego się od wieku wyglądu – także do ubrań bardziej współczesnych. Np. do… jeansów. Jak to zrobić? Nic prostszego: kopertę zegarka umieszczamy w kieszonce (mniejszej), a łańcuszek przyczepiamy do paska lub do szlufki spodni. Współcześnie istnieją także zegarki kieszonkowe, których łańcuszek nie jest zakończony kółkiem, a jakimś dodatkiem (np. w postaci symbolu) – w tym wypadku łańcuszek może wystawać z kieszeni.

ZEGAREK NA ŁAŃCUSZKU – CZY TYLKO DLA MĘŻCZYZN?

Zgodnie z tradycją, zwykło się uważać, że zegarek na łańcuszku noszą tylko mężczyźni. Tak było kiedyś. Dziś nic nie stoi na przeszkodzie, aby także kobiety mogły korzystać z tego dzieła sztuki zegarmistrzowskiej. Jak nosić zegarek kieszonkowy, gdy jest się kobietą? W ten sam sposób jak mężczyźni. W eleganckim wydaniu zegarek z dewizką na pewno przypadnie do gustu paniom, które lubią modny styl dandysa, a w wersji bardziej luźnej każdej kobiecie, która na co dzień stawia na oryginalność.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *